Temizlik Sonrası Dezenfeksiyon

Temizlik Sonrası Dezenfeksiyon
03.01.2021
281

Temizlik Sonrası Dezenfeksiyon

SOS Danışmanlık firmamız ilaçlama ve temizlik sonrası dezenfeksiyon hizmeti sunmaktadır. Temizlik aşamasında kullanılan kimyasallar bakteri ve virüslerin tamamına etki etmez ve ortamda kalıp üremelerine olanak bile sağlamaktadır. Temizlikte en çok yapılan hatalardan en önemlisi silme işleminden sonra nemli alan kalmasıdır. Koltuk, halı, kumaş dokulu ürünlerin silme işlemi elde yapıldığı zaman büyük çoğunluk ıslak ve nemli olarak bırakılmaktadır. Bakteri ve virüslerin en sevdiği ortam nemli alanlardır. Nemli ve ıslan alanlarda üreyerek çoğalır ve insan sağlığını tehdit etmeye başlar. Bu nedenle koltuk, yatak, halı gibi temizliği zor olan eşyalarınızın temizliği için profesyonel cihaz desteği almalısınız. Yapılan temizlik sonrası dezenfeksiyon işlemi temizliğin %100 derinlemesine olmasını sağlamaktadır. Uzman temizlik şirketimiz ile görüşerek randevu oluşturmanı halinde ekiplerimiz en kısa sürede adresinize gelerek temizlik işlemi ve temizlik sonrası dezenfeksiyon işlemi yapılır.

Temizlik ve Dezenfeksiyon

Gözle görülmeyen virüs, bakteri, mantar gibi canlıların ortamdan uzaklaştırılma işlemine dezenfeksiyon denir. Yaşam alanlarının her sahasında rutin olarak yapılan temizlik işlemi haline gelmiştir. COVİD-19 salgını nedeniyle büyük ya da küçük mekanların hepsinde yaygın olarak dezenfeksiyon işlemi uygulanmaktadır. Makine harici insanların günlük kullandıkları dezenfeksiyona dezenfektan denir. Dezenfektanlar el temizliği ve yaşam alanlarının günlük temizliğinde kullanılır. Koltuk, cam, kapı kolu, prizler, yüzeyler gibi aktif kullanılan bölgelerde dezenfektan ürünü kullanılmaktadır.

Dezenfeksiyon

Dezenfeksiyon İşlemi Nasıl Uygulanır?

Dezenfeksiyon işlemi soğuk sisleme veya termal cihazlar kullanılarak yapılır. İlaçlama işlemini profesyonel kişilerin yapması uygundur. Bilinçsiz yapılan uygulamalar istenmeyen durumlara sebep olabilir.

SOS danışmanlık böcek ilaçlama firması ilaçlama konusunda belge ve yetkinliğe sahiptir. Tüm ilaçlama işlemleriniz için 7/24 bizlere ulaşıp teknik destek hizmeti alabilirsiniz. İlaçlama, Temizlik, Dezenfeksiyon hizmetleri konusunda kapsamlı çalışmalar yapan firmamız her daim hizmetinize hazırdır. Temizlik ve ilaçlama işlemi sonrasında dezenfeksiyon hizmeti de alarak yapılan çalışmanın kalitesini arttırabilirsiniz. Özellikle temizlik sonrası dezenfeksiyon çalışması ile COVİD-19 virüsüne tamamen savaş açabilirsiniz.

Temizlik Sonrası Dezenfeksiyon Hangi Alanlara yapılır?

Temizlik çalışması tüm yaşam alanlarında uygulanırken temizlik sonrası dezenfeksiyon işlemleri daha çok toplu yaşam alanlarında yapılır. Okullar, hastaneler, toplu ulaşım araçları, oteller gibi işletmelerde, kalabalık mekan ve caddelerde yapılması uygundur. Hareketliliğin fazla olduğu ortamlar görünmeyen mikroorganizmalardan arındırılmalıdır. Temizlik sonrası dezenfeksiyon yapılan temizlik çalışmasının kalitesini 2 kat arttırmaktadır.

Dezenfeksiyon

Temizlik ve Dezenfeksiyon İşlemi Sırasında

Temizlik ve dezenfeksiyon işlemi sırasında ekiplerimiz anti-virüs ve anti-bakteriyel özellikli temizlik malzemeleri, genellikle yoğun bir etkiye sahip oldukları için, bu tarz güçlü formüllerden etkilenmemek adına öncelikle doğru ekipmanlarla kendilerini koruma altına alır. Bunun için her şeyden önce medikal maske tarzı koruyucu bir maske ve lateks eldiven kullanılır. Benzer şekilde ayakkabılar için galoş kullanmak da hem yüksek etkili temizlik malzemeleriyle dolaylı yoldan teması engeller hem de ayakkabılar nedeniyle zeminlerde oluşabilecek kirliliğin önüne geçerler. Ayrıca saçların etrafa dağılmaması amacıyla baş için de galoş kullanılabilir.

Temizlik ve Dezenfeksiyon Ne Zaman Yapılmalıdır?

Restoran, lokanta, yemekhaneler ve yemek servis alanlarında; tezgahlar, masalar ve sandalyeler dahil olmak üzere alan düzenli olarak temizlenmeli ve günde en az bir kez dezenfekte edilmelidir.

Diğer sık dokunulan yüzeyler, aralıklı olarak tekrarlanacak bir programla, en az günde bir kez, en geç üç günde bir kez arasında değişen bir programla temizlenmeli ve dezenfekte edilmelidir.

Yüzeyler kesinlikle önce sabunlu bezlerle temizlenmeli ve temizlik sonrası dezenfeksiyon uygulanmalıdır. Kullanılacak dezenfektan maddenin uygun olması ve kullanılırken uygulayanlara, bu alanları kullanacaklara ve çevreye zarar verilmemesi önemlidir. Bu açıdan uygun yerde uygun dezenfektanların seçilmesi, Sağlık Bakanlığı’ nın izin verdiği ürünlerin kullanılması, uygulayıcıların Sağlık Bakanlığı’ nın yetkilendirdiği şirketlerden eğitim almış kişiler olmasına dikkat edilmelidir. Sağlık Bakanlığı’ nın düzenlemelerine göre bu tür ürünleri ancak eğitim almış özel personeller uygulayabiliyor.

Sonuç olarak özellikle ev ve özel yaşam alanlarımızda yapacağımız dezenfeksiyon için Sağlık Bakanlığı onaylı SOS Danışmanlık temizlik sonrası dezenfeksiyon işlemleri ile yaşam alanlarını sağlıklı hale getiriyoruz.  Toplu yaşam alanları, dış mekanlar, evlerimiz özellikle günümüzde her zaman dezenfeksiyon edilmiş durumda olmalıdır. Ne kadar dezenfeksiyon yapılırsa yapılsın öncelikle tedbirlere ve kurallara uyulmalıdır. Biz yine de toplu ulaşım araçları, toplantı alanları gibi dış ortamda gereksiz temastan kaçınmayı unutmayalım. 

Whatsapp
Engin Dursun
Engin Dursun
Merhaba ?
Size nasıl yardımcı olabiliriz?