Dezenfeksiyon

Dezenfeksiyon
03.01.2021
255

Dezenfeksiyon

Dezenfeksiyon ya da dezenfektasyon; Cansız ortamdaki bakteri endosporları dışında kalan patojen mikroorganizmaların öldürülmesi veya üremelerinin durdurulması işlemidir. Bu amaçla kullanılan kimyasal maddelere dezenfektan denir. Dezenfeksiyon sterilizasyon demek değildir. Sterilizasyon cansız ortamdaki patojen olan ya da olmayan tüm mikroorganizmaların yok edilmesidir. Sağlıklı olduğu halde mikrop taşıyanların çokluğu ve bulaşıcı hastalıkların belirsiz biçimlerinin sıklığı nedeniyle dezenfeksiyonun etkisi kısıtlıdır. Dezenfeksiyon özellikle dolaysız ve büyük bulaşmaları sınırlar.

Dezenfektan Kullanımı

Temizlik ürünleri daha çok kirlerin ortamdan uzaklaştırılması ve temizlik amacıyla kullanılırken, dezenfektanlar kişilerin genel ve özel hijyeni, araç-gereç hijyeni ve çalışan personel hijyeninin sağlanması amaçlarıyla mikroorganizmaların ortamdan uzaklaştırılması için kullanılmaktadır. Kullanılacak temizlik ürünleri ve dezenfektan seçiminde temizlik ve dezenfeksiyon sağlama etkinliğinin yanı sıra sağlık üzerine olabilecek olumsuz etkileri de dikkate alınmalıdır. Bu derlemede, dezenfektanların etki mekanizmaları, kullanım alanları kimyasal ve sağlık etkileri özetlenmiştir. Dezenfektanların etki biçimi, ışık, ateş ve kostikler (sönmemiş kireç) gibi fiziksel ya da mekaniktir. Ancak yaygın dezenfektanlar, kimyasal maddelerdir. Bunlar üç değişik biçimde kullanılabilir. Gaz, sıvı ve katı halde dezenfektan kullanımı yapılabilir.

Dezenfeksiyon işleminde kullanılan dezenfektan ürünlerinde olması gereken özellikler;

Geniş bir antimikrobial spektruma sahip,

Organik maddelerden ve kullanılan diğer kimyasallardan etkilenmemesi

Kullanıcıya zarar vermemeli, kokusuz, ekonomik olmalı

Yüzeye uyum göstermeli, aşındırma ve bozulmaya neden olmamalı

Uygulanan yüzeylerde kalıcı etkiye sahip olmalı, temizleyici özelliğe sahip olmalı

Suda kolay çözünebilir olmalı

Konsantre ve seyreltilmiş kullanımı dayanıklı olmalıdır.

En az toksik etkili madde seçilmeli

Doğru ürün doğru zaman sürecinde kullanılmalı

Gereken konsantrasyondan fazla kullanılmamalı

Dezenfeksiyonun hangi sıklıkla yapılacağı planlanmalı

Dilüsyonu yapanlar eğitilmeli ve koruyucu ekipman sağlanmalı,

İşlemin yapıldığı yerler iyi havalandırılmalı

İşlemin yapılışı sık aralıklarla gözlenmeli

Dezenfeksiyon İşlemini Kimler Yapabilir?

Dezenfeksiyon işlemi kimler yapabilir? Dezenfeksiyon çalışması profesyonellik gerektiren bir çalışmadır. SOS Danışmanlık firmamızın bünyesinde bulunan dezenfeksiyon birimi ekiplerimiz profesyonel dezenfeksiyon çalışması yapmaktadır. Mekan farketmeksizin yaşadığınız tüm alanlara dezenfeksiyon çalışmaları yapıyoruz. Dezenfeksiyon işlemi için çalışan ekiplerimiz alanında uzman, dezenfekte uygulama kuralları bilgilerine hakim, eğitimli ve gerekli araç donanımlarına sahip profesyonel uzman kadrolardan oluşmaktadır.

İşletmenizde, evinizde ya da istediğiniz her alanda dezenfeksiyon çalışması yaptırabilirsiniz. Dezenfeksiyon için güvenilir ve alanında uzman firma seçiminde zorlanıyorsanız SOS Danışmanlık firmamızı tercih ederek doğru karar verdiğinize kendiniz şahit olabilirsiniz. Müşteri memnuniyeti odaklı çalışarak profesyonel dezenfeksiyon çalışması yaparak sağlığınızı koruma altına alıyoruz.

Sağlık İçin Dezenfeksiyon

Yaşamın temeli olan mikroorganizmalar çevremizin doğal bir parçasıdır. Mikroorganizmalar çevremizde doğal olarak görünmeden var olurlar. Ancak bakteri, mantar ve virüs olarak isimlendirilen diğer mikroorganizmalar enfeksiyon ve kontaminasyon oluşumuna sebebiyet vermektedir. Sağlık için dezenfeksiyon yapılması aslında oldukça önemli bir yere sahiptir. Gün boyunca birden fazla alanda bulunarak farklı mirkroorganizma çeşitleri ile karşı karşıya kalmaktayız. Bu nedenle özellikle ortak yaşam alanları başta olmak üzere bulunduğumuz her alanın dezenfeksiyon işlemi mutlaka yapılmalıdır. İşyerinizde üreyen zararlı canlılar çalışanlarınızın, müşterilerinizin ve hatta sizlerin sağlığını tehdit edebilir.

Tüm bu koşullar değerlendirmeye alındığında dezenfeksiyon işleminin önemi daha fazla anlaşılmaktadır. Özellikle son günlerde tüm Dünya’ da etkili olan koronavirüs salgını ile mücadele kapsamında dezenfeksiyon işlemi daha sık kullanılmaya başlandı. SOS Danışmanlık firması olarak dezenfeksiyon profesyonellik isteyen bir çalışmadır. Bu nedenle bilgisiz ve tecrübesiz kişilerin dezenfeksiyon işlemi uygulaması yapmasını kesinlikle tavsiye etmiyoruz.

Dezenfeksiyon

Yanlış uygulamalar ile insan sağlığı tehlikeye girer ve farklı sağlı sorunları ortaya çıkabilir. Özellikle dezenfeksiyon işlemi yapılacak alanda yiyecek, içecek asla bulunmamalıdır. Dezenfeksiyon yapacak kişi dozaj ayarlarını kontrollü yaparak özel dezenfeksiyon kıyafetleri giymelidir. Ortamda diğer insanlar bulunmamalı ve dezenfeksiyon işlemi bittikten sonra 3 4 saat alana giriş yapılmamalıdır.

Dezenfeksiyon ya hastalık sırasında ya da hastalık sonrasında uygulanır. Yalnız hastaya, onun dokunduğu nesnelere, çamaşırına, tükürdüğüne, dışkısına değil, onu tedavi eden personele, ziyaret eden kişilere, yattığı odaya, eşyaya, duvarlara ve döşemeye de uygulanmalıdır. Kapalı yerlerin dezenfeksiyonu ya buharla (formol, sülfür anhidrit, klor) ya da püskürtülebilecek antiseptik eriyikle (Javel suyu, süblime, asit fenik vb.) yapılır. Eşyaların dezenfeksiyonu genellikle buharla, kuru ısıyla çalışan eütvlerle ya da dezenfektan gazlarla yapılır. Bildirilmesi zorunlu hastalıklarda (tularemi,besin zehirlenmeleri ve tetanos dışında) dezenfeksiyon zorunludur.

Whatsapp
Engin Dursun
Engin Dursun
Merhaba ?
Size nasıl yardımcı olabiliriz?