Dezenfeksiyon

Dezenfeksiyon
24.10.2020
2.984

DEZENFEKSİYON

Dezenfeksiyon geçmişten günümüze hijyen açısından yapılması gerekli olan işlemdir. Küçük mikroorganizmaların yok edilmesini sağlamak için dezenfeksiyon çalışması yapılır.  Dezenfeksiyon işleminde kullanılan kimyasallara dezenfektan denir.

Türkiye’ de koronavirüs vakası tespitinden itibaren önleyici tedbir olarak dezenfeksiyon önemi vurgulanmaktadır. Dezenfeksiyon sterilizasyon demektir. Yani cansız ortamda bulunan patojen ya da virüslerin tamamen yok edilmesi işlemidir.

Dezenfeksiyon Nasıl Yapılır?

Dezenfeksiyon termal ya da soğuk sisleme yöntemleri kullanılarak yapılır. İşlem için yeterli bilgiye sahip ve donanımlı ekipmanlar ile sağlık bakanlığı onaylı işlem uygulama belgelerine sahip kişiler ya da kurumlar tarafından yapılır. Kullanılacak dezenfektan ürünleri de sağlık bakanlığı onaylı olmalıdır.

Dezenfeksiyon işlemi için özel cihazlar ve ilaçlar kullanılır. Dezenfeksiyon yapacak kişi özel koruyucu kıyafetlerini giymelidir. Koruyucunun önemi birey sağlığı için önemlidir. Koruyucu kullanılmadığı takdirde çok fazla dezenfektan ilacına maruz kalır ve ciğerlerde hasara neden olabilir. Bu nedenle dezenfeksiyon işlemini bilir kişilerin yapması uygundur.

Termal Sisleme Dezenfeksiyon

Termal sisleme işlemi ısı kullanılarak yapılır. Termal sisleme yapılması için gaz ya da benzin kullanılır. Propan gazı veya elektrik kullanılarak yüksek sıcaklıktaki ısı cihaz namlusu ile ortama bırakılır.

Soğuk sisleme ise düşük basınçlı hava akımı üreten motorlar bulunur. Sisleme çözeltisi bir tankta depolanır ve sisleme sıvısı tanktan dışarı pompalanır. Her iki yöntem için özel cihazlar genellikle de ULV cihazları kullanılır.

Dezenfeksiyon Hangi Alanlara Yapılmalıdır?

Dezenfeksiyon özellikle çoklu ortak yaşam alanlarında uygulanan sterilizasyondur. Hizmet ve sağlık sektörü alanlarında daha fazla tercih edilmektedir. Günlük yoğunluğun en fazla olduğu hizmet sektörü alanları olası virüs ve bakterilerin hızla yayılmasına olanak sağlar. Hizmet sektörünün dezenfeksiyon işlemi yaptırması insan sağlığını koruma altına alması açısından önemli bir duyarlılıktır. Günümüzde yaygın olan koronavirüs sebebiyle küçük büyük işletmeler, fabrikalar, oteller veya evlerde de dezenfeksiyon işlemleri sıklıkla yapılmaktadır.

Hizmet alanının artmasıyla ihtiyaca cevap verebilmek adına böcek ilaçlama firmaları, dezenfeksiyon çalışmasına da ağırlık vermeye başladılar. Türkiye genelinde her bölgeye ulaşarak özel mülk, kamu kuruluşları, hizmet sektörü ya da ihtiyaç duyulan her mekanda dezenfeksiyon çalışması yapıyoruz. Müşteri memnuniyeti ve insan sağlığını koruma çerçevesinde tüm ihtiyaçlara karşılık vermek için özveriyle çalışıyoruz.

Dezenfeksiyonun gerekli olduğu kurumlar;

Okullar, hastaneler, oteller, özel mülk, cafeler, restaurantlar, gümrük kapıları, sınır kapıları, kargo nakliye alanları,toplu taşıma araçları, duraklar, uçaklar, gemiler yani insanların çoğunluğunun günlük olarak kullandığı tüm alanlar dezenfeksiyon işlemi ihtiyacı gerektirir.

Dezenfeksiyon Önemi

Dezenfeksiyon virüs, bakteri, mantarlara karşı çok yüksek oranlarda etkiye sahip olan sterilizasyon yöntemidir. İşlem sırasında kullanılan ürünler ve işlem bilgisi dezenfeksiyon çalışması için önemli ayrıntılardır. Bu nedenle güvenilir firmalardan destek almalısınız.

Koronavirüs salgını nedeniyle dezenfekte işlemiyle alakası olmayan kuruluşların bu işi sektör haline dönüştürdüğü gözlemlenmektedir. Bu nedenle seçilen firmalarda bazı özellikler aranmalıdır.

Sağlık bakanlığı onaylı dezenfeksiyon işlemi yapabilir belgeleri mutlaka tam olmalıdır. SOS danışmanlık firmamızın dezenfeksiyon ilaçlama işlemleri sağlık bakanlığı onaylı ve tüm yeterlilik belgelerine sahip, uzman kişiler tarafından yapılmaktadır. Dezenfeksiyon firması arayışınızda %100 hijyen ve garantili dezenfekte hizmet almak için kurumsal SOS danışmanlık firmamızdan destek alabilirsiniz.

Hizmet Görselleri

Bizlerden hizmet almak için iletişim formumuzu doldurabilir, telefon ya da mail üzerinden iletişime geçebilirsiniz. SOS DANIŞMANLIK bizleri tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz.

Daha detaylı bilgi için

Formu Doldurun İletişime Geçelim

    Whatsapp
    Engin Dursun
    Engin Dursun
    Merhaba ?
    Size nasıl yardımcı olabiliriz?