Elbise Güveleri – Zararlı Güve Türleri

Elbise Güveleri – Zararlı Güve Türleri
15.10.2021
364

Elbise güveleri, yünlü kıyafetlerle beslenen canlı türleridir. Ana besin kaynağı yünlü halılar, yünlü kıyafetler, yastık, yorgan gibi yünlü tekstil ürünleridir. Karanlık alanlarda yaşar ve gün ışığından korunurlar. Evlerde genelde dolap içlerinde yaşar ve kıyafetleri yiyerek beslenirler. Kısaca elbise güveleri karanlık yerde kalan yünlü kumaşları, antika değeri olan el örmesi halıları severek tüketir ve eşyalara zarar verir.

Yün Güveleri (Elbise Güvesi) Özellikleri

Yün güvesi olarak da bilinen elbise güveleri, iğne başı büyüklüğünde yumurtalara sahiptir. Yumurtalarını kumaş malzemelerinin içine bırakırlar. Bu yumurtalar larvaya dönüşünce yünlerin lifleri ile beslenemeye başlar. Larvalar, kremsi ya da beyaz renklidir. Yarım santim uzunluğundadır. Özellikle kışlık kıyafetlerin bulunduğu karanlık alanları yaşam alanı olarak benimser. En sık görülen ev güveleri;

Kahverengi ev güvesi: kumaş, halı ve nemli kıyafetleri severler. Kahverengi ev güvelerinin istilasını; tozlu ve kirli görünen kıyafetlerden, yıpranan halılardan veya dolaplar etrafında oluşan ipeksi ağlardan anlayabilirsiniz. Kahverengi güvelerin yetişkinleri 10-14 mm arasında, larvaları ise 20 mm uzunluğunda görülebilir.

Kürk güveleri: 6-8 mm boyutlarında olan kürk güveleri elbise güvelerine benzeyen yapıdadır. Kıyafet ve halılarda belirgin olarak yıpranmalar meydana getirir.

Giysi güveleri: en sık görülen güve çeşididir. Kıyafetler, halılar, yastık, yorgan gibi tekstil ürünlerinin karanlık yerlerde muhafaza edilmesi ile harekete geçer. Giysi güveleri 8 mm boyutunda, gün ışığına karşı duyarlı, koşarak hareket eden canlılardır.

Elbise Güveleri Ne Yer?

Elbise güveleri her tekstil ürününü yemezler. Kürk, yün, keçe, deri, ipek kumaş gibi keratin ve protein içeren doğal ürünlerden üretilen kumaşları tercih ederler. Bu tür ürünler maddi olarak pahalı ve değerli eşyalardır. Maddi değeri yüksek olan ürünlerinizi güvelerden korumak için Sos Danışmanlık ve Çevre Sağlığı Hizmetleri firmamızdan güve ilaçlama hizmeti alabilirsiniz.

Elbise Güveleri
Elbise Güveleri Ne Yer?

Elbise Güveleri Nerede Yaşar?

Elbise güveleri karanlık bölgelerde yaşar. Dolap içi, gardroplar, bazalar, çekyat altları, katlı halılar, kilimler, bodrum ve çatı katları, kiler, duvar boşlukları gibi karanlık alanlar güveler için doğal yaşam alanlarıdır.

Ayrıca evlerinizde doğal hayvansı ürünlerde, antika halıların içinde, kuzu, dana postlu tekstil ürünlerinde iç kısımlara yerleşerek yaşamını devam ettirir.

Elbise Güveleri Nasıl Önlenir?

Elbise güveleri karanlık ortamda yaşayan zararlı canlılardır. Evlerimizde muhafaza ettiğimiz kapalı alanlarda bulunan giysiler veya tekstil ürünleri sık sık gün ışığında havalandırılmalıdır.

Elbise güvelerini önlemenin ilk adımı güve yumurtası olmadığından emin olarak, muhafaza edilecek ürünler iyice temizlenerek kaldırılmalıdır.

Saklanacak ürünler güzelce temizlendikten sonra kutu veya bez torbalara koyulmadan önce sıkı ve sızdırmaz plastik torbalarla sarmalısınız. Vakumlu poşetler bu konuda yardımcı olabilir.

Güve koruyucu kimyasallar kullanabilirsiniz. Naftalin veya paradiklorobenzen içeren güve topları güvelere karşı koruyucu olabilir. Ancak bu ürünler kimyasal yapıya sahip olduğu için çocuklar için tehlikeli olabilir. Bu nedenle bu koruyucu ürünleri aşırıya kaçmadan küçük dozlarda kullanmalısınız.

Elbise Güvelerinden Nasıl Kurtulurum?

Giysilerimiz ve değerli eşyalarımızı güvelerden korumalıyız. Maddi zararlar veren güveler aynı zamanda vücutla temas eden giysilerle alerjik reaksiyonlara da neden olabilir. Bu nedenlerle güvelerle mücadele işleminde geç kalmamalı ve erkenden önlem almalısınız. Peki güvelerden nasıl kurtulabiliriz?

Elbise güveleri ilaçlama için profesyonel destek almanızı öneriyoruz. Çünkü profesyonel ekipler Sağlık Bakanlığı onaylı ilaçlar ve ilaçlama hizmetleri ile güve ilaçlaması yapar. Bu da güvenilir ilaçlama hizmeti almanıza olanak sağlar.

Elbise Güveleri
Elbise Güveleri İlaçlama

Bireysel Elbise Güveleri İlaçlaması Yapabilir Miyim?

Bireysel olarak güve ilaçlaması yapmak diğer böcek ilaçlama çalışmaları gibi sağlığınızı olumsuz etkiler ve maddi manevi kayıplara neden olabilir. Her böcek türü için bireysel mücadele etmeniz uygun değildir. Bilinçsiz olarak kullanılan tüm kimyasallar sizlere ve sevdiklerinize ciddi zararlar verir. Bu nedenle güve ilaçlama firması tercihi yaparak profesyonel hizmet almanız daha uygun olacaktır.

Elbise güveleri diğer böcek türleri gibi hızla ürer ve çoğalır. Önlem alınmayan güveler bulundukları alanda koloni halinde hareket eder ve değerli eşyalarınıza hızla zarar verir. Güve ilaçlaması bilir kişiler tarafından yapılması gerekir. Sos Danışmanlık ve Çevre Sağlığı Hizmetleri firmamızın uzman ekipleri adresinizde güve türü ve yoğunluğu tespiti yaparak en uygun güve ilaçlaması yöntemi uygulayacaktır. Firmamızın kaliteli ve uygun güve ilaçlama hizmetlerinden yararlanmak için hemen iletişime geçin. Hayatınızı olumsuz etkileyen zararlı canlılardan kesin ve kalıcı olarak kurtulun. Güvenilir İstanbul böcek ilaçlama, güve ilaçlama hizmetleri ihtiyaç duyduğunuz her an kapınızda..

Whatsapp
Engin Dursun
Engin Dursun
Merhaba ?
Size nasıl yardımcı olabiliriz?