Fumigasyon – Fumigasyon İlaçlama Nedir?

Fumigasyon – Fumigasyon İlaçlama Nedir?
15.01.2023
261

Fumigasyon, kapalı alanlarda haşereleri boğma, zehirleme çalışmalarıdır. Bu sayede haşereler kolayca kontrol altına alınabilir. Toprak, gıda, tahıl, bina gibi alanlarda zararlı canlılar fumigasyon yöntemi ile yok edilir. Kimyasal gazlarla hazırlanan fumigasyon ilaçlar ortamda bulunan zararlı canlıları biyolojik yapısını bozarak cansız hale getirir.

Fumigasyon İşlemi Nasıl Yapılır?

Fumigasyon ilaçlama kapalı ortamlarda yapılan ilaçlama işlemidir. İlk olarak fumigasyon yapılacak alan kapalı ortam haline dönüştürülür. Fumigasyon ilaçları ve teknolojik cihazlar kullanılarak ortam tamamen ilaçlanır. Ortama bırakılan gazlar alanda bulunan tüm haşere türlerini öldürür. Gaz işleminin yayılması esnasında ortam mutlaka kapalı halde bırakılmalıdır. İstila yok edildikten sonra ortam yeterince havalandırılır ve ortamda dolaşan gazlar tamamen boşalıncaya kadar mekan havalandırılır. Profesyonel fumigasyon ilaçlama yapılan alanlar %100 temizlenmiş, haşerelerden arındırılmış olur.

Fumigasyon İlaçlama Sonrası

Fumigasyon çalışması biten alanlar insan trafiğine açılması için tamamen güvenilir olması gerekmektedir. Ortamda kalan fumigasyon ilaç seviyesini ölçmek, ortamın yeterince havalandırılmasını sağlamak fumigasyon sonrası yapılması gerekenler olarak tamamlanmalıdır. Alan haşere kontrol ekipleri tarafından girilebilir onayı verildikten sonra kullanıma açılmalıdır.

Fumigasyon İlaçlama Türleri

Fumigasyon ilaçlama yöntemleri farklı şekillerde yapılabilir. Açık mekanlarda yapılacaksa alanında uzman ekipler ortamı tamamen kapatarak ilaçlamanın dışarı sızmasını engeller.

Fumigasyon
Fumigasyon

Hem açık alanda hem de kapalı alanlarda fumigasyon yapılabilir. Fumigasyon türleri ilaçlama yapılacak alana göre belirlenir ve uzman ekipler tarafından yapılır. Fumigasyon ilaçlama çeşitleri;

 • Değirmen fumigasyon
 • Bina fumigasyon
 • Çadır fumigasyon
 • Ahşap, palet ve kutu fumigasyon
 • Tarihi eser fumigasyonu
 • Müze fumigasyonu
 • Silo fumigasyonu
 • Konteyner fumigasyonu

Fumigasyon İlaçlama Güvenliği

Fumigasyon boğma işlevi gördüğü için oldukça tehlikeli bir işlemdir. Amatörce yapılacak olan fumigasyon hayati risklere sebep olabilmektedir. Bu nedenle fumigasyon ilaçlama yalnızca sertifikalı uzmanlar tarafından yapılmalıdır. Kimyasal gazlardan oluşan fumigasyon ilaçları kontrollü ve doğru tekniklerle kullanılmalıdır. Fumigasyon işlemi alanında uzman bireyler tarafından yapılırsa oldukça güvenlidir.

Fumigasyon İlaçlama Neden Yapılmalı?

Fumigasyon, inatçı ve yoğun haşere türleri için önerilen bir ilaçlama yöntemidir. Fumigasyon ilaçlama avantajları;

 • İlaçlama yapılan alanda en uç noktalara kadar ulaşabilir
 • Zararlı canlılara direkt uygulanır
 • Haşere türlerinin hepsinde her biyolojik evresinde etkilidir
 • Kısa sürede büyük metrekareli alanlarda etkilidir.

Fumigasyon Nerelere Yapılır?

Fumigasyon her alanda uygulanabilen pratik bir işlemdir. Gizli ve ulaşılamaz bölgelerde yuvalanan haşereler çadır altına alınarak tamamen yok edilir.

Fumigasyon Yasak Mı?

Fumigasyon işlemi alanında uzman bireyler tarafından yapıldığı sürece sorun teşkil etmemektedir. İzinsiz veya amatör bireyler tarafından fumigasyon işlemi yapılması yasak ve tehlikelidir.

Fumigasyon Kim Yapar?

Fumigasyon eğitimi alarak, fumigasyon sertifikası olan ziraat mühendisleri fumigasyon ilaçlama yapar. Fumigasyon operatörleri tarafından yapılan ilaçlamalar güvenilirdir.

Fumigasyon
Fumigasyon

Fumigasyon İlaçlama Fiyatları

Fumigasyon ilaçlama fiyatları, 2023 fumigasyon ücretleri için firmamız en uygun fiyatları sunar. ekonomik ilaçlama fiyatları için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Fumigasyon Fiyatları Neye Göre Belirlenir?

Fumigasyon fiyatları ekonomiktir. Fumigasyon ücretleri uygulama yapılacak alanın büyüklüğüne göre belirlenebilir. Kullanılan fumigasyon ilaçlarının kalitesi de fumigasyon işlemi fiyatı etkileyen faktördür.

Toprak Fumigasyonu Ne Demek?

Toprak fumigasyonu toprakta yaşayan zararlı canlıları yok etmek için kullanılan bir tekniktir. Toprak fumigasyon işlemi için ön hazırlık ve toprak yapısı hakkında detaylı bilgi edinilir. Bilgi analizleri sonrası uygun fumige sahaları belirlenir ve çalışma başlatılır.

Fumigasyon İlaçlama Firmaları

Fumigasyon ilaçlama için arayış içindeyseniz karşınıza birçok fumigasyon firmaları çıkabilir. Fumigasyon firması tercihi yapmadan önce firmamızla iletişime geçebilir, fumigasyon hizmeti hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz. İstanbul’ da en iyi fumigasyon firması olarak uygun fiyatlı kaliteli hizmet sunuyoruz.

Fumigasyon Yapılırken Dikkat edilmesi Gereken Hususlar

 • Fumigasyon işlemi yapılacak alan çadırlama yöntemi ile kapatılacağı için hava koşulları göz önünde bulundurulmalıdır.
 • İlaçlama yapılacak alanda gazdan etkilenecek hiçbir canlı bulundurulmamalı, gıda maddeleri ortamdan uzaklaştırılmalıdır.
 • Fumigasyon çalışmaları mutlaka alanında uzman bireyler tarafından yapılmalı, işlem yapan bireylerin sertifikası olmalıdır.
 • Fumigasyon firması seçerken fumigasyon sertifika bilgilerini sorgulayabilirsiniz.
 • Fumigasyon sonrası ortam güvenliği test edilmelidir.
Fumigasyon
Fumigasyon

Otel ilaçlama, böcek ilaçlama, ev ilaçlama, haşere kontrol ve daha birçok ilaçlama hizmeti almak için firmamızla iletişime geçebilirsiniz. Alanında uzman ve sertifikalı ekiplerimiz fumigasyon ilaçlama ve diğer ilaçlama türleri için 7/24 hizmet sunmaktadır. İstanbul’ un en iyi böcek ilaçlama firması olarak sizlerin memnuniyetinizi ve sağlığınızı önemsiyoruz.

Whatsapp
Engin Dursun
Engin Dursun
Merhaba ?
Size nasıl yardımcı olabiliriz?