Otel Dezenfeksiyonu – İlaçlama

Otel Dezenfeksiyonu – İlaçlama
21.10.2021
737

Sos Danışmanlık ve Çevre Sağlığı Hizmetleri firmamız otel dezenfeksiyonu, otel temizliği, otel böcek ilaçlama hizmetlerini uygun fiyatlarla sunmaktadır.

Dünyanın her köşesinden gelen misafirler yabancı ülkelerden getirdikleri mikropları da yanlarında getirirler. Kalınan oda ya da misafir alanlarına milyarlarca bakteri bırakırlar. Alışık olmadığınız bakteri türleri yaşam alanlarına uygun ortam koşullarında yayılırlar. Özellikle sık temizlenemeyen yüzeyler bakteriler için uygun çoğalma ortamlarıdır. Özellikle yataklarda yatan kişinin teri ve vücut sıvıları yatağın içlerine geçerek, nem ve sıcaklıkla çoğalarak, yüzeye çıkıp enfeksiyona sebebiyet verebilirler. Bu nedenle otel dezenfeksiyonu işlemi düzenli olarak yaptırılmalıdır.

Ebola gibi tehlikeli salgın hastalıklar ter ile bulaşabilirler ya da vücut defans mekanizmamızın alışık olmadığı türden olabilirler. Böylece ciddi rahatsızlıklara sebebiyet verebilirler. Tehlikeli salgın hastalıklardan bir tanesi de seyahat hastalığı olarak bilinen havalandırmalardan bulaşan lejyonella mikrobudur.

Otel Dezenfeksiyonu
Otel Dezenfeksiyonu

Özellikle duş başlıklarında ve havalandırma merkezlerinde üreyerek kolayca yaşam alanlarına dağılabilirler. Tüm önlemlere rağmen enfeksiyon riski önlenemeyebilir. Havalandırma kanalları ve split klimalar iyi bakım yapılmazsa bakteri transferine sebebiyet vererek hastalıkların yayılmasında aracı görevi görürler.

Otel Temizliği ve İlaçlaması

Otel odalarında ayrıca koku problemi de büyük bir sorundur. Sigara kokusu, ter kokusu, mantar saçan halılardan kaynaklanan kokular da oda yaşam konforunu etkiler ve müşteri memnuniyetini düşürür.  Oteller, normal olarak deterjan ile temizlenmekte, istenmeyen kokular için ise hidrojen peroksit veya ozon kullanılmaktadır.

Yüzeylerin yalnızca dörtte biri temizlenebilmekte ve geri kalan duvar, tavan ve silinemeyen yerler bakteriler için yaşam ve çoğalma alanları olmaktadır. Temizlenen yerlerde kalan kimyasal kalıntıları nemini kaybederek hava akımı ile havalanıp, solunum yolu ile ciğerlerimize yerleşir ve kanserojen etki yapabilir. Ortak yaşam alanının düzenli olarak dezenfekte edilmemesi sonucu görüldüğü üzere birçok farklı sorun meydana gelebilir. Otelinizde müşteri kaybı yaşamamak daha da önemlisi müşterilerinizin sağlığını korumak için otel dezenfeksiyonu hizmeti almalısınız.

Otellerde Dezenfeksiyon İşlemi

Otel dezenfeksiyonu toplum sağlığı için çok önemlidir. Yüzeylerin, tuvaletlerin, yemek servisi için kullanılan her bir malzemenin, nevresim, çarşaf, havlu gibi tekstil ürünlerinin, halı ve perdelerin düzenli olarak ve etkili bir biçimde temizlenmesi, dezenfekte edilmesi sağlanmazsa farklı bulaşanların hızla yayılmasının önüne geçmek zorlaşır. Hijyenik odalar, insanları, mikrop, mikroorganizma, mantar, kötü kokulardan koruyacak şekilde donatılmış, hava kalitesinin kontrol edildiği mikroorganizmaların büyümesine imkan vermeyen hijyenik ortamlardır. Bazı otellerde kansorejen ve sağlığa zararlı kimyasallar içeren deterjanlar ile temizlenmekte, anti-bakteriyel hale getirildiği zannedilmekte, istenmeyen kokular ile sigara içilen odalarda her müşteri gidişinde koku ile örtülmektedir. Bunlar pahalı ve kısa ömürlü yöntemlerdir.

Otel Dezenfeksiyonu
Otel Dezenfeksiyonu

Otel Dezenfeksiyonu Nasıl Yapılır?

Otellerdeki yatakları ve yastıkları hijyenik hale getirmeden, yastık kılıflarını ve çarşafları değiştirmekle, yataktaki ve yastıktaki bakteri, mantar ve mikropları, doğal kokuları yok edemezsiniz. Düzenli olarak yaptırdığınız otel dezenfeksiyonu ile otelinizin, halıları, duvarları, eşyaları uzun süreli anti-bakteriyel hale gelir. Müşterileriniz halılarınıza basmaktan, eşyalarınıza dokunmaktan çekinmez. Turistik konaklama hizmeti veren kuruluşların kısa dönemde konuklarının sağlığını korumaya ve dolayısıyla kuruluş imajını arttırmaya yönelik yaptıkları çalışmalar arasında en önemlisi, genel hijyen ve otel dezenfeksiyonu çalışmasına önem vermeleridir.

Özellikle gıda ve su kaynaklı kirlenmelerin önüne geçilebilmesi için, yöneticilerin veya bu konuda yetkili kişilerin gerekli kimyasal ve mikrobiyolojik analizleri düzenli olarak yaptırması ve düzenli olarak otel dezenfeksiyonu yapmaları son derece önemli önemlidir. Otellerimizdeki temiz hava dolaşımının en önemli parçası olan havalandırma kanal sistemleri ve klimalar dışarıya göre 5 kat daha fazla kirlilik muhafaza etmekte ve doğrudan doğruya İnsan sağlığını tehdit etmektedir.

Otel Dezenfeksiyonu Cihazları

Otel dezenfeksiyonu alanın büyüklüğüne ve ortam risk derecesine göre belirlenen dezenfektan ve uygulama oranı dikkate alınarak ULV veya spreyleme yöntemi ile sanitasyon işlemi gerçekleştirilir.

Ultra Low Volume yöntemi ile püskürtülen parçacık büyüklüğünün maksimum 5-8 mikron olması sayesinde tüm alan ve yüzeylerde homojenize bir yayılım ve etki göstererek üst düzey sonuçlar alınmaktadır. Farklı ortam ve alanlarda manuel basınçlı pompalarla da dezenfeksiyon yapılmakta ve beklenen sonuçlar elde edilebilmektedir. Uygulama sonrasında tüm yüzeylerin kurumasına yetecek kadar süre geçmesinin ardından sanite edilmiş ortam kullanıma açılır.

Kalıntı bırakmadan, ilave temizlik ve durulama gerektirmeyen bu yöntem ile zaman ve iş gücü tasarrufu sağlanabilmektedir. Bu avantaj sayesinde bireyler, içinde bulundukları ortamda güven içinde günlük faaliyetlerini yerine getirebilmektedir. Otel dezenfeksiyonu cihazları alanında uzman bireyler tarafından kullanılması önerilir.

Whatsapp
Engin Dursun
Engin Dursun
Merhaba ?
Size nasıl yardımcı olabiliriz?